معرفی ۸ طعمه ماهیگیری تضمینی در ماهیگیری آبشور

معرفی ۸ طعمه ماهیگیری تضمینی در ماهیگیری آبشور

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ از چه طعمه ای برای ماهیگیری در آبشور استفاده کنیم؟ ارزانترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ کدام طعمه ماهیگیری در کدام فصل بهتر نتیجه می دهد؟ من یک معتاد هستم ! به شدت هم این اعتیاد آزارم میده و اون اعتیاد چیزی نیست جز اعتیاد به ماهیگیری ! یعنی هر موقع میرم ماهیگیری با قلاب و برمیگردم یک ماه که میگذره دیگه میرم تو خماری و همش به جای تفریح ویدیوهای آموزشی ماهیگیری رو دانلود می کنم و نگاه می کنم ، از اینها بگذریم بر اساس هم تجربه و هم جستجوهایی که انجام دادم امروز میخوام بهترین طعمه های ماهیگیری در دریای آزاد ( خلیج فارس و دریای عمان ) رو به شما معرفی کنم که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیره پس با ما باشید تا معرفی کردن دونه دونه هر کدوم از این طعمه ها.

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۱ : طلال ، کرفه ، سیمک و حشینه

 

خوب این نوع ماهی ها تقریبا می تونم بگم هم خانواده هستن ، شباهت زیادی به همدیگه دارن و مخصوصا طلال و کرفه که خیلی شبیه هستن اما خوب شما خودتون باید موقع خرید یا صید طعمه با توجه به منطقه ای که هستید ازشون استفاده کنید ، من به شخصه توی کیش از کرفه استفاده کردم و بسیار عالی بود و توی قشم هم از طلال استفاده کردم و بسیار خوب بود . اسامی دیگه ای هم دارن که تقریبا هم شکل هستن اما جزو دسته بندی ماهی های ساردین هستن مثلا حشینه یه جور ساردین ریز هست که توی منطقه بوشهر و قشم خیلی زیاد هست و براحتی پیدا میشه .

این نوع طعمه ها دو نوع استفاده دارن ، یا بصورت زنده ازشون استفاده میشه که معمولا برای صید ماهی های مهاجمی مثل باراکودا ، شیر و هامور و جش استفاده میشه یا بصورت تیکه تیکه شده و فیله استفاده میشه که باز هم بیشتر برای ماهی هایی مثل هامور ، تک خال ، جهرو ( صبیتی ) و …. میشه ازشون استفاده کرد و اساسا چون طعمه لذیذی هست برای ماهی های جنوب قطعا شماره یک ما در این لیست هست هر چند الزامی به شماره بندی نیست هر کدوم از این طعمه ها زمان خودش بهترین جواب رو میده باید ببینید کدومشون براتون راحت تره استفاده کردنش . اگه جایی شنیدید ماهی پشت سبز هم احتمالا یا در مورد طلال صحبت شده یا کرفه … رنگ پشت ماهی این شکلی هست .

 

نحوه تهیه طعمه ماهی طلال ، کرفه ، سیمک ، حشینه

 

خوب برای تهیه کردن این ماهی می تونید به بازار ماهی فروش های جاییکه برای ماهیگیری میخواین برین برید و خرید کنید ، البته ترجیحا صبح زود برید چون تازه بودن طعمه خیلی تاثیر داره توی موفقیت ماهیگیری شما ، در عین حال توی بازار شما ماهی زنده پیدا نمی کنید معمولا برای اینکه بخاین زنده بگیرید این طعمه ها رو می تونید چه از ساحل و چه از قایقی که برای ماهیگیری گرفتید از طریق ریسه های قلاب شش پر یا همون Sabiki Rig این نوع ماهی رو بگیرید و ازش بصورت زنده استفاده کنید که تاثیرش در موفقیت ماهیگیری چند برابر هست .

یه سطل آب هم برای نگهداری ماهی داشته باشید که زنده بمونن اگه میخاین زنده استفاده کنید . شما می تونید برای گرفتن اینجور ماهی های ریز از گرگور یا همون تله توری هم استفاده کنید ولی خوب معمولا باید داخلش به جای خمیر تیکه های ماهی یا گوشت بزارید که این نوع طعمه رو جذب کنه ، اگر نظر در خصوص این نوع طعمه دارید یا موردی وجود داره که مطلب رو کامل تر می کنه حتما بگید زیر همین مطلب ، چون مثلا خیلی جاها اسامی این ماهی ها متفاوت هست یا مثلا این ماهی رو با ماهی ماکارل اشتباه می گیرن با تشکر .

در ادامه به معرفی طعمه محبوب ماهی بالیهو یا ثلث می پردازیم ….

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۲ : ماهی بالیهو یا ثلث ( سلس )

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ احتمالا این نوع ماهی رو خیلی راحت بتونید روی اسکله ها و مخصوصا لب ساحل ببینید و تازه کارها بهش میگن نیزه ماهی در صورتیکه هیچ ارتباطی به نیزه ماهی نداره ! این نوع ماهی یه جور ماهی دراز و باریک هست که کوچیک و بزرگ داره ولی ماکزیمم گفته شده تا ۳۰ سانتی متر بیشتر بزرگ نمیشه 

این نوع ماهی لب یا فک زیرینش اونقدر کشیده شده به سمت جلو که شبیه نیزه شده و توریست ها معمولا با دیدن این ماهی فکر می کنن نیزه ماهی دیدن ! روی سطح آب معمولا دیده میشه و معمولا هم گله ای حرکت می کنن ، این نوع ماهی رو میشه برخی اوقات ( چون معمولا خاصیت خوراکی نداره مثل ماهی های طعمه قبلی ) توی بازار ماهی فروش ها برای طعمه پیدا کرد ولی معمولا برای خوراک ندیدم کسی بفروشه !

یکی از بهترین طعمه ها هست که بصورت سالم و کامل می تونید برای صید ماهی های مهاجمی مثل باراکودا ازش استفاده کنید و از نظر من که طعمه اصلی برای باراکودا می تونه باشه … به ماهی ثلث هم معروف هست اما اسامی دیگه ای هم ممکنه در مناطق مختلف داشته باشه . هم می تونید بصورت تکه تکه شده و هم بصورت کامل و البته زنده استفاده کنید برای صید ماهی که طبیعتا زنده این ماهی بسیار موثرتر هست برای ماهیگیری .

 

نحوه تهیه ماهی بالیهو یا ثلث

 

بدون شک یا باید خودتون صید کنید ! که معمولا با طعمه خمیر ریز و استفاده از چوب کاسی ممکن هست که زنده و تازه باشه ، یا از مغازه های فروش طعمه ماهیگیری و ماهیگیران محلی می تونید تهیه کنید ، مثلا روی اسکله تفریحی کیش یکی دو نفر هستن که این طعمه رو میفروشن و کارشون همین هست که میگیرن اینها رو شب میان رو اسکله میفروشن . بعضی اوقات دیدم که دوستان با استفاده از اسپینینگ با طعمه مصنوعی هم از این نوع ماهی گرفتن

ولی خوب روش اصلیش همینه که یا با کاسی و قلاب ریز و خمیر ( چون گوشتخوار نیست تا جاییکه میدونم ) یا با استفاده از تور بگیرید . اگر نظری در خصوص این نوع ماهی و طعمه اون دارید خوشحال میشم در ادامه همین مطلب عنوان کنید چون دوست داریم بهترین مرجع رو درست کنیم و طبیعتا هیچوقت اطلاعات یک نفر نمی تونه خیلی کامل باشه …در ادامه در مطلب بعدی به شما در مورد طعمه محبوب ماهی مرکب یا اسکوئید توضیحاتی میدیم …

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۳ : ماهی مرکب ، اسکوئید ، خساک

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ یکی از بدون شک بهترین طعمه های دریایی در همه جای دنیا ماهی مرکب هست که با انواع و اقسام اسامی میشناسنش ! از اسکوئید گرفته تا خساک ، خستاک ، کلموک و انکاس یا عنکاس ! به هر حال این نوع ماهی که از خانواده سرپایان ( هشت پاها ) هست طعمه بی نظیری هست از نظر ماهیگیری چراکه ضمن اینکه برای ماهی بسیار خوشمزه هست از قلاب هم براحتی کنده نمیشه و این فرصت رو به ماهیگیر میده که چند بار از یک طعمه استفاده کنه

یا حداقل خیالش بابت محکم بودن طعمه روی قلاب راحت باشه . تقریبا هر نوع ماهی که فکرش رو بکنید گوشت این ماهی مرکب رو دوست داره و به خاطر همین یک طعمه فوق العاده در دریا هست مخصوصا اگر تر و تازه باشه که فبها ! کافیه فیله کنید گوشتش رو و به اندازه های ریز به اندازه قلابتون ببرید و همراهتون داشته باشید تا ماهی خوبی صید کنید .

 

نحوه تهیه ماهی مرکب یا اسکوئید

 

خوب توی کیش که اکثر لوازم ماهیگیری فروشی ها به عنوان طعمه میفروشند اگر نبود ماهی فروش ها اکثرا دارند ، توجه کنید که قیمت این ماهی به خاطر ابعاد صادراتیش این روزها گرون هست و ارزش این رو نداره که شما یک ماهی مرکب کامل برای طعمه بخرید ! معمولا ماهی فروش ها خودشون طعمه ماهیگیری آماده دارن از ماهی مرکب که مثلا با ۱۰ یا ۱۵ هزار تومن به اندازه چند روز ماهیگیری براتون جواب میده . اگه میخواین خودتون بگیرید که جریان فرق داره !

شما می تونید با روش اسپینینگ و چند روش دیگه که از قلاب های خاص چند سوزنه شبیه به میگو استفاده میشه این ماهی رو صید کنید یا اینکه از قلاب سه شاخ و ماهی مرده استفاده کنید و منتظر بمونید ماهی مرکب شروع به خوردن ماهی روی آب کنه و گیر کنه و بکشیدش بالا …

فقط اگر اینکار رو می کنید حواستون به مرکبی باشه که بعد از اسیر شدن ماهی از خودش پس میده که هیچوقت ممکنه از روی لباس هاتون پاک نشه … اگر نکته ای در خصوص ماهی مرکب به نظرتون میرسه که از قلم افتاده حتما در ادامه همین مطلب عنوان کنید خوشحال میشم که دوستان دیگه هم در تکمیل این مطلب کمک کنن .

در ادامه در مطلب بعدی به معرفی ماهی بیاح می پردازیم که یه چیزی شبیه به ماهی سفید هست با ما باشید …

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۴ : ماهی بیاح ( اندازه کوچک )

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ خوب توی قسمت بعدی در مورد طعمه ماهی بیاح صحبت می کنیم ! خوب اون پیشکسوت های ماهیگیری ممکنه بگن الان که داری اشتباه می کنی و بیاح اصلا طعمه خوبی نیست ! اما خوب من تجربه ای دارم اون رو با دوستان به اشتراک می زارم ، در وهله اول باید بدونیم ماهی بیاح چی هست و چه شکلی هست و کجاها پیدا میشه ، ببینید ماهی بیاح یه جورایی مثل ماهی سفید یا بهتر بگیم از خانواده کفال ماهیان هست

که توی سواحل و اسکله های جنوب به وفور پیدا میشه . اندازه های بزرگش هم هست اما من مظورم ماهی های بیاح کوچیک هست که می تونن یکی از بهترین طعمه ها برای طعمه زنده ماهی های مهاجم مثل باراکودا ، هامور و … باشن . این نوع ماهی ها بصورت گله ای زندگی می کنن ، احتمال دیدنشون کنار آب زیاد هست و معمولا با ماهیگیری شما کاری ندارن ! چون طعمه اونها گوشت نیست و گوشتخوار نیستن اساسا ، به تصویر زیر که نگاه کنید شکل ماهی بیاح رو می بینید .

 

نحوه تهیه ماهی بیاح

 

ببینید اساسا ماهی بیاح ماهی خوراکی هست توی جنوب و توی بازار پیدا میشه ، اما من ترجیح میدم اگر قرار هست از بیاح به عنوان طعمه استفاده کنم به جاش طلال یا کرفه بگیرم که خوش خوراک تر هستن اما به هر حال بیاح رو زمانی توصیه می کنم که نیاز به طعمه ماهی زنده دارید و بیاح ها کنار آب هستن و امکان گرفتنش رو دارید . شما می تونید با خمیر و کاسی و یک شناور چند تا بیاح کوچیک صید کنید ، اگه توی قشم ماهیگیری کرده باشید

احتمالا کنار اسکله ها گله های ماهی بیاح رو دیدید که براحتی میشه با خمیر نون و کاسی صیدشون کرد ، ترجیجا هر چقدر اینجا طعمه ماهی کوچیکتر باشه بهتر هست ، بیاح رو به خاطر پولک هاش توصیه نمی کنم که بصورت فیله به قلاب بزنید اما به هر حال دریا رحم نداره !

اگه طعمه گیرتون نیومد می تونید گوشتشم به قلاب بزنید دست خالی نمیزاره ، بحث در مورد این طعمه زیاد هست بین علما اختلاف هست اگر نظری دارید خوشحال میشیم در مورد ماهی بیاح به عنوان طعمه در ادامه مطرح کنید . ممنونم. در ادامه به معرفی یکی از بهترین و البته گرونترین طعمه های ماهیگیری جنوب یعنی میگو اشاره کنیم …

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۵ : میگو

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ خوب رسیدیم به لاکچری ترین طعمه روزگار ! بله البته ضمن لاکچری بودن ( دیگه کیلویی زیر ۱۰۰ هزار تومن فکر نمی کنم باشه ) یکی از بی نظیرترین طعمه های دریایی محسوب میشه چون دقیقا یکی از موجوداتی هست که زیر زنجیره غذایی ماهی ها قرار داره و به خوبی میشه ازش برای طعمه استفاده کرد . میگو رو هم می تونید بصورت زنده و هم بصورت تیکه تیکه و حتی بصورت کامل روی قلاب ماهیگیری استفاده کنید که در هر دو صورت هم جواب میده .

فیله شدش بوی بهتری داره و اگر میگوی شما تازه باشه که باز هم طعمه بهتری محسوب میشه ، دقت کنید که پیشنهاد میشه موقعی که میخاین به قلاب بزنید ترجیحا یه تیکه از پوسته سخت میگو رو هم روی قلاب داشته باشید که گوشت میگو رو روی قلاب نگه داره ، این طعمه رو شما می تونید بصورت تضمینی استفاده کنید .

بسته به نوع و اندازه قلابی که استفاده می کنید نوع بستنش به قلاب هم متفاوت هست . اگر طعمه زنده میگو پیدا کردید یکی از بهترین طعمه های دریایی رو دارید ، می تونید قلاب رو به قسمت پشت کمر ( جایی که حیوون رو نکشه ) آویزون کنید و بندازیدش توی آب تا کار خودش رو انجام بده .

 

طرز تهیه میگو برای طعمه

 

خوب بدون شک یکی از سخت ترین چیزهایی که بتونم بگم اینه که چجوری بخایم میگوی زنده بگیریم ! برای اینکار بسته به اینکه توی چه منطقه ای از خلیج فارس باشید شما می تونید با یه چراغ شب توی جاهایی که معمولا سنگی هستن و جذر آب صورت گرفته یعنی هنوز آب پایین هست با یک توری راحت میگوهای ریز صید کنید که برای قلاب مناسب هستن . اگر اینطوری نمی تونید از بازار ماهی فروش ها هم می تونید تهیه کنید ، یه پیشنهاد می کنم که سعی نکنید شاه میگو یا میگوهای خیلی درشت خرید کنید !

اتفاقا هر چقدر میگوی شما کوچیکتر باشه و جمع و جورتر سر قلاب بتونید بزنید بیشتر بازدهی داره ، خارج از بحث شوخی معمولا می تونید با ۲۰ هزار تومن یه اندازه چند روز میگوی تازه کوچیک از بازار ماهی فروش ها تهیه کنید . من خودم هم میگو و هم خرچنگ رو اگر بخام برای طعمه انتخاب کنم شبها میرم ساحل نور میندازم یا زیر سنگ های مرطوب هم بعضا میشه کنار خرچنگ های ریز میگوهای ریز هم پیدا کرد .

هر نظری در خصوص این طعمه دارید در ادامه همین مطلب می تونید قرار بدید ( پیوست می کنم که در شمال کشور هم یه جور سخت پوست ریز میگو شکل وجود داره که اون هم برای ماهیگیری در دریای خزر مناسب هست ، اینجور سخت پوست ها چون توی زنجیره مستقیم غذایی قرار دارن خیلی محبوب ماهی های همون منطقه هستن ) .

  • پ . ن : دقت کنید که منظور ما از میگو در این مطلب میگوی معمولی خوراکی هست و مثلا میگوی آخوندک یا Mantis Shrimp و لابستر و این چیزها مد نظر نیست .

در ادامه در مطلب بعدی یک طعمه دیگه به نام خرچنگ رو با هم بررسی می کنیم که در ایران کمی ناشناخته هست ولی …

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۶ : طعمه خرچنگ

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ باور کنید درست خوندید ! خرچنگ ! اگه کنار ساحل توی روز و البته شب رفته باشید حتما این موجودات بسیار بامزه رو میبینید ! خیلی هم زیاد هستن ولی بسیار فرز و سریع هستن و گرفتنشونم کار هر کسی نیست ، اما نکته اینجاست که این نوع طعمه ماهیگیری برخلاف خیلی ها که فکر می کنن طعمه خوبی نیست اتفاقا طعمه جذابی هم هست برای ماهی اما گرفتن و به قلاب زدنش قلق میخاد ! خوب قبل از اینکه بخام در مورد گرفتن و تهیه کردنش صحبت کنم که پاراگراف بعدی هست باید بگم که شما بعد از اینکه خرچنگ رو گرفتید

برای اینکه تاثیر این طعمه رو خوب متوجه بشید باید دست و پاهای خرچنگ رو در بیارید ، یه فیله گوشت وسط بدنش زیر پوسته هست که باید دیده بشه بعد قلاب رو ترجیحا از جای پاهای کنده شده خرچنگ وارد کنید و از اون یکی جای پاش در سمت دیگه بدن خارج کنید ، حتی اگه میخاین فقط گوشتش رو استفاده کنید ترجیحا بهتره از نخ پنبه ای برای دورپیچ کردن طعمه روی قلاب استفاده کنید که زود رها نشه از روی قلاب . فراموش نکنید که خرچنگ هم جزو سخت پوستانی هست که توی زنجیره غذایی ماهی ها قرار داره و قطعا اگه درست استفادش کنید طعمه بسیار خوبی می تونه باشه .

 

نحوه تهیه کردن طعمه خرچنگ

 

خوب ! جالبه بدونید که شما نمی تونید این طعمه رو به راحتی به دست بیارید ، چون توی بازار ماهی فروش ها یا نیست ، یا اگر هست اونقدر گرون هست که ارزش نداره بخرید ، شک نکنید که گرفتن خرچنگ از روی سنگ ها و صخره هایی که توی جزیره ها و کنار ساحل می بینید که پر از خرچنگ هستن اصلا کار ساده ای نیست و خیلی خیلی هم سخته ! تا حدی که روزها باید قید شکار خرچنگ رو بزنید ! اما نکته کجاست ؟ بله همون قلقی که برای میگو گفتیم اینجا هم صادق هست .

خرچنگ ها شب ها میرن زیر سنگ های کنار ساحل قایم میشن ، اگه یه چراغ قوه داشته باشید و سنگ ها رو کنار بزنید با دست می تونید کلی خرچنگ ریز و درشت پیدا کنید . خرچنگ ها شب ها وقتی نور میبینن ساکت و آروم سر جاشون وامیستن و تکون نمیخورن ! شما می تونید براحتی بگیریدشون ، اگه می ترسید گازتون بگیرن نترسید ! از پشت کمرشون وقتی بگیرید عملا خلع سلاح میشن …

دقت کنید که نوع خرچنگ زیاد فرقی نداره چون شما قرار هست فیله کنید و اون فیله رو به قلاب بزنید ، حواستون هم باشه هیچوقت خرچنگ بزرگ رو با پوست و گازانبرهاش با هم به قلاب نزنید چون اینقدر سفت هست معمولا که به ندرت ماهی به سمتش بیاد ، هدف از شکستن پوسه خرچنگ هم همین آزاد شدن بوی خرچنگ توی آب برای جلب توجه ماهی ها هست …

  • پانوشت : اون خرچنگ هایی که داخل دریا هستن ، با خرچنگ هایی که داخل ساحل هستن فرق دارن … مقایسه نکنید با تشکر

در ادامه در مطلب بعدی در خصوص مشتقات مرغ ( دل و روده و جیگر و … ) صحبت می کنیم که اون هم جایگاه خودش رو داره …

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۷ : مشتقات مرغ (دل ، جگر و …)

 

چه طعمه ای برای ماهیگیری در جنوب خوب است؟ خوب در ادامه معرفی انواع طعمه های ماهیگیری محبوب در دریای جنوب به مشتقات مرغ می رسیم . خوب این قسمت یه مقدار عمومی تر هست چون مشتقات مرغ مثل دل ، جیگر ، سنگدون و روده و … اساسا توی اکثر رودخونه ها و دریاچه های ایران جواب میده و یک طعمه عمومی و محبوب هست . اما توی جنوب معمولا روده مرغ رو به عنوان یکی از محبوب ترین ها میشناسن ، محلی ها معمولا اگر روده گیر بیارن ازش نمیگذرن چون هم خوب به قلاب میشینه و هم بوی تندی داره که توی آب سریع پخش میشه و ماهی رو جذب می کنه .

هر چند نوع ماهی هایی که به روده مرغ میزنن تا حدودی مشخص هست و معمولا ماهی هدف برای روده مرغ از انواع ماهی های شانک و … هستن . خوب روده مرغ خیلی خوبه اما دل مرغ هم خوبه ، خوب به قلاب میشینه و میچسبه یه تیکه اما بوی چندان زیادی نداره و در مقایسه با روده تاثیرش کمتره ، اما به نوبه خودم همیشه رتبه یک طعمه های مرغی رو به جیگر مرغ میدم ! اما الان همتون احتمالا میگید آخه جیگر مرغ ؟ اونکه سه سوته از قلاب جدا میشه با اولین نوک ماهی ! کاملا حق با شماست !

ببینید جیگر مرغ چون خون آبه زیادی داره و خیلی نرم هست قطعا بوی خوبی توی آب میده و جذاب هست برای ماهی اما همون نوک اول اگه حواستون نباشه باید طعمه رو عوض کنید چون ول میشه ! حالا چاره چی هست ؟ چارش یه راهکار بامزه و البته خلاقانه به نام آرد هست ! یعنی ما جیگر مرغ رو میگیریم و له می کنیم تا جاییکه می تونیم و بعد آرد روش می زنیم و اونقدر با آرد ورزش می دیم که به جای آب خون آبه و گوشت جیگر نرمش کنه و تبدیلش بش به خمیر جیگر مرغ که این هم خوب به قلاب میشینه و هم سریع ول نمیشه …

هم بوی مرغ رو داره و هم بوی آرد و نون رو میده که دو نوع جذابیت داره برای ماهی … این هم جزو طعمه هایی هست که می تونید موقع ماهیگیری درست کنید ، فقط حواستون باشه که ترجیحا اگه خمیر جیگر درست می کنید حداکثر بعد از ۳ روز ازش استفاده کنید چون بعدش شل میشه و سریع از قلاب رها میشه ، یه جور تاریخ مصرف براش در نظر بگیرید . در خصوص تهیه کردن این طعمه هم که دیگه لازم نیست بگم کجا برید درسته ؟ ایشالا که خیره ، اگر تجربه ای در این خصوص دارید خوشحال میشیم در ادامه مطرح کنید . در ادامه در مطلب بعدی به معرفی طعمه معروف و محبوب اکثر ماهیگیرهای دنیا یعنی خمیر می پردازیم …

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۸ : خمیر ( نان ، آرد و … )

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب چیست؟ خوب نوبتی هم باشه نوبت به طعمه محبوب ماهیگیری در همه جای دنیا میرسه ! اسمش رو میزاریم طعمه Universal !! چرا ؟ چون بالاخره هر جایی یه جور ماهی هست که به گیاه و غذاهای گیاهی علاقه مند باشه ! طبیعتا همه ماهی ها گوشتخوار نیستن ، وقتی صحبت از خمیر میشه منظور ما خمیر نان هست ، یعنی آرد به هر شکل و آب و … شما می تونید خمیر رو به انواع و اقسام اشکال درست کنید.

می تونید نون خشک رو بردارید و ریز کنید و با آب مخلوط کنید و اونقدر ورز بدید که تبدیل به خمیر بشه که خمیر سفت و محکمی میشه ، یا می تونید خودتون با آرد و آب و نمک و … خمیر درست کنید و تبدیلش بکنید به خمیر طعمه ماهیگیری ، توجه کنید که مهمترین نکته در خمیر این هست که از سر قلاب شما رها نشه ! یعنی خمیر نه اونقدر شل باشه که تا توی آب بیوفته از قلاب جدا بشه !

نه باید اونقدر سفت و محکم باشه که روی قلاب مثل سنگ بشه و اصلا نتونید قلاب رو تقه بزنید و توی دهن ماهی قفل کنید . همیشه به بچه ها میگم وقتی خمیر رو میخاین تست کنید اون رو با دستتون خوب تست کنید ، خمیر نباید به دست بچسبه بعد از آماده شدن ، نباید دستتون رو خیس و تر کنه و از طرفی باید راحت شکل بگیره وقتی بهش شکل میدید . پس تا می تونید خمیر رو ورز بدید محکم و باز و بستش کنید و همینکار رو تا سفت شدن تکرار کنید .

خمیر رو شما می تونید با نون کپک زده هم درست کنید ، اتفاقا به نظر من هر چی کپک نون بیشتر باشه اون خمیر برای ماهیگیری بهتر میشه ! چرا ؟ چون کپک از نظر ما مشکل داره ! از نظر ماهی ها خوشمزه هم هست ! حالا درست کردن خمیر رو اینجا نمی تونم آموزش بدم چون انواع و اقسام داره اما بصورت کلی در ساده ترین شکل ممکن نون رو بگیرید آب بریزید روش اونقدر که شل بشه و بتونید ورزش بدید ، اونقدر ورزش بدید و آب اضافه کنید که شل بشه و اون شکلی که گفتم رو پیدا کنه.

اگه به خمیرتون مواد اضافه برای بوی بیشتر بزنید تاثیرش بیشتر میشه ، مثلا من برای ماهی کپور به خمیرم انواع ادویه ، فلفل ، دارچین ، زردچوبه و نمک و … رو اضافه می کنم ! تعجب نکنید اینها توی آب بوی خیلی خوبی میدن و ماهی رو جذب می کنن ! خوب فقط به این نکته توجه کنید که شما نمی تونید با این نوع طعمه ماهی های شکارچی بگیرید ! ماهی های گوشتخوار طبیعتا علاقه ای به خمیر ندارن !

اما خوب بعضی از ماهی ها همه چیز خوار هستن مثلا من به شخصه با خمیر توی جنوب کشور ماهی شعری گرفتم که معمولا با اسکوئید و … صید میشه ، یا ماهی شانک زیاد گرفتم ( البته توی خمیر جیگر زده بودم ) . اگه بتونید به خمیرتون خون آبه اضافه کنید خیلی خیلی تاثیرش بیشتر میشه ، یعنی مثلا خون هر حیوون مرده ! حتی می تونید توی خمیرتون یه تیکه جیگر ماهی صید شده یا جیگر مرغ بزنید و مخلوط کنید که بوی خوبی بگیره ، در کل هر چقدر بیشتر بو بده تاثیر گذاریش رو ماهیگیریتون بیشتر میشه .

خوب فقط حواستون باشه قلاب رو خوب داخل خمیر محو کنید که مشخص نباشه ، شما می تونید توی جنوب با این طعمه ماهی هایی مثل بیاح ، شانک ، صبیتی و … رو صید کنید . اگر نظر خاصی در خصوص خمیر دارید خوشحال میشم که با ما در میون بزارید .

در ادامه با معرفی طعمه بعدی که کمتر در جنوب استفاده میشه یعنی صدف و حلزون صحبت می کنیم ….

 

بهترین طعمه ماهیگیری جنوب قسمت ۹ : حلزون ، صدف و ملالیس (ملوک)

 

بهترین طعمه ماهیگیری در جنوب چیست؟ خوب طعمه بعدی یک طعمه خیلی فراوان و قابل دسترس هست اما خوب یه کم قلق داره استفاده کردنش ! شما می تونید تقریبا توی همه سواحل و صخره ها و اسکله های مختلف توی جنوب صدف های زنده رو که به اسکله ها یا سنگ ها چسبیدن رو ببینید و براحتی با یک چاقوی تیز بازشون کنید و گوشتشون رو سر قلاب بزنید ، حلزون های دریایی رو هم براحتی می تونید مشت مشت از لب ساحل های صخره ای جمع کنید احتمالا موقع جذر آب براحی می تونید

ببینیدشون چون هی ول ول میخورن و حرکت دارن ، معمولا به تعداد زیاد هم کنار هم هستن . خوب این نوع طعمه ها هم خیلی خوب هستن اما بسیار سریع وا میرن و شل هستن و به همین دلیل توصیه میشه موقعی که میخاین به قلاب بزنید بعد از شکستن پوست و کشیدن گوشتشون ، روی قلاب با نخ پیچش کنید که سریع رها نشن ، اما طعمه ای که این بین هست و

در دسته بندی دو کفه ای ها ( صدف ها ) قرار داره و بیشتر محبوبیت داره یک نوع صدف دو کفه ای هست که توی سواحل گلی معمولا وجود داره و توی سوراخ هایی داخل زمین قرار داره که محلی ها به نام ملالیس ازش یاد می کنن ، این نوع صدف در واقع به عنوان Razor Clam یا صدف شمشیری در دنیا معروف هست و البته ماهیگیرهای جنوب که با قلاب ماهیگیری می کنن خیلی بهش علاقه مند هستن و میگن وقتی شما ملالیس داشته باشید قطعا ماهی می گیرید .

 

روش تهیه ملالیس یا صدف لوله ای (شمشیری)

 

خوب حلزون که سادست پیدا کردنش و صدف هم که تا دلتون بخاد موجود هست ! اما ملالیس هر جایی گیرتون نمیاد ! نه فروشگاه و نه ماهی فروشی ، مگر فقط از محلی ها بتونید تهیه کنید ، این نوع صدف که فقط تو مناطق گل و لای زندگی می کنه توی سوراخ قایم میشه که شبیه علامت بی نهایت هست سوارخش مثل & تقریبا ! خوب برای اینکه خودتون بتونید ملالیس بگیرید کافیه یه کم نمک همراهتون باشه سوراخش رو که دیدید نمک رو بریزید نوک سوراخ چند ثانیه که صبر کنید

ملالیس از داخل سوراخ بیرون میاد و شما به راحتی می تونید بگیریدش ، البته روش های دیگه ای هم هست برای صیدش مثلا می تونید یک سیم مفتولی مثل قلاب حالت L درست کنید و وارد دریچه سوراخ کنید و وقتی به ملالیس گیر کرد بیاردیش بیرون ، این طعمه برای انواع ماهی عالی هست و آزمون خودش رو پس داده … اگر نظری در خصوص این طعمه دارید خوشحال میشم در ادامه همین مطلب قرار بدید .

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید